Ogród

Analiza i interpretacja wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Ogród”. Poznaj informacje o epoce międzywojnia i biografię poetki w Wikipedii.

tekst interpretacja
Gdy wiosna zaświta,
jest w ogrodzie raz ciemniej, raz jaśniej.
Wciąż coś zakwita, przekwita.
Wczoraj kwitło moje serce. Dziś jaśmin.
Podmiot liryczny opisuje swój ogród. Wiosną wszystko w nim kwitnie. Jest raz ciemniej i jaśniej zależnie od pogody, deszczowej lub słonecznej. Poprzedniego dnia kwitło jej serce – przeżywała wielkie emocje i kochała. Tego dnia pachnie jaśmin.

Wciąż coś zakwita, przekwita.

Zadania do wykonania

Interpretacja

Dzięki poezji uczymy się nazywać świat, wzbogacając słownictwo i wrażliwość. Wyobraź sobie, że jesteś autorem tego wiersza i chcesz wyjaśnić kilka ważnych spraw. To będzie Twoje osobiste odczytanie ukrytych w tekście sensów.

  1. Używając pięciu zdań pojedynczych (z orzeczeniem czasownikowym) lub więcej, wyjaśnij: jaką ważną wiedzą chcesz się podzielić?
  2. Nazwij przedstawione doświadczenia, emocje i oceń czy mają pozytywny wpływ na człowieka?
  3. Które ze zdań, wersów (możesz zacytować) uważasz za najważniejsze i dlaczego?
  4. Napisz zdanie będące głównym przesłaniem całego wiersza. Przekształć je na slogan czy życiową maksymę, którą chętnie zapiszesz w swoim pamiętniku.
  5. Oceń, czy wiersz może się podobać? Uzasadnij stanowisko.
  6. Zobrazuj graficznie główną myśl za pomocą pracy plastycznej lub multimedialnej.
Budowa i gramatyka

Do czasów pojawienia się wiersza wolnego, utwory liryczne miały budowę regularną, rytmikę i rymy jak współczesne piosenki pop, rap, reggae i in. Nic w tym dziwnego, poezja pochodzi od pieśni i śpiewania.

  1. Określ gatunek liryki i wiersza.
  2. Zbadaj nastrój kolejnych części i całego dzieła.
  3. Wypisz pierwszy, trzeci, piąty wyraz z wiersza i określ, jakie to części mowy?
  4. Wypisz z wiersza pięć kolejnych orzeczeń czasownikowych i/lub złożonych. Z każdym ułóż po jednym zdaniu.

Budowa wiersza

To wiersz wolny składający się z 4. wersów.

Świat jest wielkim ogrodem miłości…

Życiowe inspiracje

Ogród
Jaśmin – symbol miłości

Jest to wiersz o miłości i jej roli w życiu człowieka. Ogród można zinterpretować jako właśnie świat, w którym występują różne pory roku. Wiosną budzi się do życia cała roślinność. Określenie czasu: wczoraj, może oznaczać zimę, która właśnie się skończyła – aluzja do zakończenia okresu samotności (bycia niekochaną?). W tym wielkim ogrodzie życia wciąż coś zakwita (pojawia się uczucie) i coś przekwita (zanika miłość), zatem rodzi się i obumiera (kochamy i przestajemy kochać).

Wiosna jest miłością, jej symbolem i odwrotnie. Gdy człowiek kocha, wydaje się, jakby cały świat lub życie odradzało się na nowo. Zakochani patrzą inaczej na swój los, siebie, bliskich, na życie i z wielkim optymizmem oczekują kolejnych dni. Mają one przynieść pożądane zmiany, zbliżenie z osobą ukochaną i wspólną radość życia. Pojawienie się jaśminu (roślina z rodziny oliwkowatych) pozwala sądzić, iż w życiu podmiotu właśnie nadeszła tego typu wiosna.

Jaśmin pachnie mocno i w symbolice kwiatów oznacza oczekiwanie na miłość, słodkie uczucie i gotowość na tego rodzaju doznania. W Indiach jest to kwiat symbolizujący miłość właśnie, a w Chinach jest symbolem muzyki. W Polsce kwitnie w czerwcu… Z kolei rozkwit uczuć i miłość między ludźmi kojarzony bywa najczęściej z miesiącem majem. Generalnie jednak wszelkie nazwy i pory roku w wierszu kierują naszą uwagę na uczucia, bo nie jest to jedno uczucie, ale cały ogród…

Ogród miłości – życie
Czy wiersz Ci się podoba?
[ Razem: 0 Średnia: 0 ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.