Na nabożną

Analiza i interpretacja wiersza Jana Kochanowskiego „Na nabożną”. Poznaj informacje o epoce renesansu i biografię poety w Wikipedii.

tekst interpretacja
Jeśli nie grzeszysz, jako mi powiadasz,
Czego się, miła, tak często spowiadasz?
Fraszka jest pytaniem retorycznym. Podmiot liryczny kieruje je do znajomej osoby, kobiety, która dość często się spowiada. To oznacza, iż ma z czego.

Jeśli zaś ma z czego się spowiadać, to znaczy, że grzeszy, zatem nie może twierdzić czegoś innego. W którym miejscu bohaterka kłamie lub przesadza z nadmierną spowiedzią?

Jeśli nie grzeszysz

Zadania do wykonania

Interpretacja

Dzięki poezji uczymy się nazywać świat, wzbogacając słownictwo i wrażliwość. Wyobraź sobie, że jesteś autorem tego wiersza i chcesz wyjaśnić kilka ważnych spraw. To będzie Twoje osobiste odczytanie ukrytych w tekście sensów.

  1. Używając pięciu zdań pojedynczych (z orzeczeniem czasownikowym) lub więcej, wyjaśnij: jaką ważną wiedzą chcesz się podzielić?
  2. Nazwij przedstawione doświadczenia, emocje i oceń czy mają pozytywny wpływ na człowieka?
  3. Które ze zdań, wersów (możesz zacytować) uważasz za najważniejsze i dlaczego?
  4. Napisz zdanie będące głównym przesłaniem całego wiersza. Przekształć je na slogan czy życiową maksymę, którą chętnie zapiszesz w swoim pamiętniku.
  5. Oceń, czy wiersz może się podobać? Uzasadnij stanowisko.
  6. Zobrazuj graficznie główną myśl za pomocą pracy plastycznej lub multimedialnej.
Budowa i gramatyka

Do czasów pojawienia się wiersza wolnego, utwory liryczne miały budowę regularną, rytmikę i rymy jak współczesne piosenki pop, rap, reggae i in. Nic w tym dziwnego, poezja pochodzi od pieśni i śpiewania.

  1. Określ gatunek liryki i wiersza.
  2. Zbadaj nastrój kolejnych części i całego dzieła.
  3. Wypisz pierwszy, trzeci, piąty wyraz z wiersza i określ, jakie to części mowy?
  4. Wypisz z wiersza pięć kolejnych orzeczeń czasownikowych i/lub złożonych. Z każdym ułóż po jednym zdaniu.

Budowa wiersza

Utwór składa się z dwóch wersów zapisanych 11-zgłoskowcem z rymami żeńskimi sąsiednimi.

Każde działanie na pokaz poniża intelekt człowieka, dowartościowuje i wyróżnia go w jego oczach tylko

Życiowe inspiracje

Spowiedź

Jeśli ktoś jest człowiekiem wierzącym (religijnym), to powinien przestrzegać prawa i przykazań danych przez Boga. Ciągłe bieganie do spowiedzi źle o nim świadczy, bo za dużo grzeszy, czyli łamie prawa (przykazania). To dobrze, gdy zdaje sobie sprawę ze swoich grzechów i chce się wyspowiadać. To źle, że nie zastanawia się nad swoim postępowaniem i wciąż grzeszy, nie wyciągając nauki ani wniosków z pouczeń księdza, który go spowiada.  Należy koncentrować się na tym, w co się wierzy.

Przykład. Jeśli dorosły człowiek skłamie przed urzędem podatkowym, ukrywając swoje dochody, bo nie chce zapłacić należnych państwu podatków, to karą może być: odebranie należnej kwoty oraz grzywna. Gdy ktoś zrobi to któryś raz z rzędu, sąd skaże go na więzienie. Gdy stamtąd wyjdzie i znowu popełni to samo przestępstwo, otrzyma dłuższy wyrok. W ten sposób może przesiedzieć znaczną cześć życia w celi z kratami.

A grzesznik? Na co liczy, łamiąc przykazania? No właśnie, na łaskę i miłość Pana. Zobacz, jak Pan postąpi z grzesznikami podczas sądu ostatecznego, jak sobie to wyobraża Jan Kasprowicz w wierszu „Dies irae”. Zobacz też, jak zachowuje się dewotka w bajce Ignacego Krasickiego „Dewotka”. Jeśli czytając te wiersze, poczujesz choć część skruchy, być może Twoje życie stanie się lepsze.

Osoby często i przesadnie biegające do spowiedzi, do kościoła i robiące to na pokaz, nazywa się świętoszkami, bigotami/bigotkami lub dewotami/dewotkami.

Czy wiersz Ci się podoba?
[ Razem: 0 Średnia: 0 ]

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.