Jagnię i wilcy

Analiza i interpretacja wiersza Ignacego Krasickiego „Jagnię i wilcy”. Poznaj informacje o epoce oświecenia i biografię poety w Wikipedii.

tekst interpretacja
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie.
Dwóch wilków jedno w lesie nadybali jagnię;
Już go mieli rozerwać, rzekło: „Jakim prawem?”
Smacznyś, słaby i w lesie! – Zjedli niezabawem.
Jeśli człowiek chce zaszkodzić drugiemu, zawsze znajdzie powód, aby jeszcze tę krzywdę uzasadnić. W życiu silniejszy nie musi tłumaczyć swoich działań słabszemu, „zwycięzców się nie sądzie”, ale w bajce wilki wyjaśniają jagnięciu, że jest smaczne, słabsze od nich i w lesie, w miejscu, gdzie królują i władzę mają wilki. To ich teren, są tam najsilniejsze i nikt im w pożarciu jagnięcia nie przeszkodzi.

Zadania do wykonania

Interpretacja

Dzięki poezji uczymy się nazywać świat, wzbogacając słownictwo i wrażliwość. Wyobraź sobie, że jesteś autorem tego wiersza i chcesz wyjaśnić kilka ważnych spraw. To będzie Twoje osobiste odczytanie ukrytych w tekście sensów.

  1. Używając pięciu zdań pojedynczych (z orzeczeniem czasownikowym) lub więcej, wyjaśnij: jaką ważną wiedzą chcesz się podzielić?
  2. Nazwij przedstawione doświadczenia, emocje i oceń czy mają pozytywny wpływ na człowieka?
  3. Które ze zdań, wersów (możesz zacytować) uważasz za najważniejsze i dlaczego?
  4. Napisz zdanie będące głównym przesłaniem całego wiersza. Przekształć je na slogan czy życiową maksymę, którą chętnie zapiszesz w swoim pamiętniku.
  5. Oceń, czy wiersz może się podobać? Uzasadnij stanowisko.
  6. Zobrazuj graficznie główną myśl za pomocą pracy plastycznej lub multimedialnej.
Budowa i gramatyka

Do czasów pojawienia się wiersza wolnego, utwory liryczne miały budowę regularną, rytmikę i rymy jak współczesne piosenki pop, rap, reggae i in. Nic w tym dziwnego, poezja pochodzi od pieśni i śpiewania.

  1. Określ gatunek liryki i wiersza.
  2. Zbadaj nastrój kolejnych części i całego dzieła.
  3. Wypisz pierwszy, trzeci, piąty wyraz z wiersza i określ, jakie to części mowy?
  4. Wypisz z wiersza pięć kolejnych orzeczeń czasownikowych i/lub złożonych. Z każdym ułóż po jednym zdaniu.

Ludzie są jak jagnięta o wilczych sercach drapieżnika

Życiowe inspiracje

Wilki rządzą w lesie

Bajka ma 4 wersy 13-zgłoskowe i rymy żeńskie sąsiednie. Jest takie przysłowie bardzo stare „człowiek człowiekowi wilkiem” (pochodzi z łaciny: homo homini lupus est). Mówi ono o tym, że ludzie potrafią się nienawidzić i walczyć ze sobą. Z reguły silniejszy fizycznie lub intelektualnie zabiera coś lub niszczy słabszego. Bajka Krasickiego i cytowane przysłowie wynika z obserwacji ludzi i głębokiej wiedzy o życiu.

Wilk to drapieżnik. Drapieżnik kieruje się instynktem przetrwania. Jest przebiegły i potrafi zamęczać swoją ofiarę, zanim na nią skoczy, rozszarpie i pożre. Wilki często działają w grupie. Grupa wilków nazywa się watahą. Żyją także wśród ludzi… To osoby pragnące się wyróżniać i za wszelką cenę dowartościować kosztem innych. Dlatego normą ich działania jest zastraszanie, krytykowanie, obmawianie, wyzywanie i ostatnio: hejtowanie, czyli obśmiewanie innych – słabszych od nich – w necie.

Działanie ludzkich odpowiedników to „polowanie” na słabszego, ponieważ silniejszych jednostek się boją. Dlatego chłopcy i dziewczęta w szkołach lubią należeć do grupy, grup wzajemnego wsparcia – koleżeństwa. Jeśli wilki ich się nie boją, to może odstraszy ich inna wataha? Czy to oznacza, że wszyscy żyjemy w społeczeństwie pełnym watah? Tak, niestety. Czasami tracimy dla nich własne zdanie i podporządkowujemy się obcym wartościom tylko po to, by czuć się akceptowanym, lubianym, szanowanym.

Do przemyślenia

Wampiry to osobniki żywiące się „krwią” innych, słabszych…

„Jeśli nie będą się ciebie bali, to będą się z ciebie śmiali” – tak mówił ponoć swojemu synowi Michałowi Wołodyjowskiemu ojciec, zauważając, że syn nie wyrósł ponad innych wzrostem i siłą fizyczną. Dlatego chłopak godzinami uczył się fechtunku, czyli walki na szable, aby „nie dać się zjeść” rówieśnikom. Później stał się za to słynnym w całej Polsce mistrzem szermierki i wielkim rycerzem, bohaterem pól bitewnych 17 wieku.

Wielu chłopaków współcześnie obiecuje sobie, że zacznie chodzić na „siłkę”, aby poprawić sylwetkę i wzbudzać nią szacunek u innych „drapieżników”. Niestety, niewielu potrafi dzień po dniu, systematycznie, żmudnie i nudnie kontynuować te zajęcia co najmniej kilka lat, aby rzeczywiście móc liczyć na jakiekolwiek efekty.

Strzeż się wilków znajdujących się w Twoim otoczeniu. Unikaj ich, bo albo staniesz się wilkiem, albo ich ofiarą. Oba warianty skazują Cię na przegraną, bo w obu wypadkach przestajesz być człowiekiem. Zweryfikuj swoje zachowanie wobec rodzeństwa i bliskich znajomych.

W każdym z nas drzemie wilk gotowy rzucić się innym do gardła i tego należy się wystrzegać, panować nad sobą. Nie wolno tracić nad sobą kontroli.

Rodzice nastolatków dobrze o tym wiedzą, na co dzień mając do czynienia z „młodymi wilkami”, które „podgryzają” ich werbalnie i psychicznie.

Mylisz się, gdy myślisz, że ludzie nie widzą Twoich białych kłów i naprężonych mięśni gotowych do skoku.

Czy wiersz Ci się podoba?
[ Razem: 0 Średnia: 0 ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.